Pravidlá vysielania vodičov v cestnej doprave v rámci Európskej únie sa zjednotia.

Novela zákona o organizácii pracovného času v doprave, ktorá nadobudne účinnosť 1. februára 2022, prevezme európsku smernicu z 15. júla 2020, upravujúcu pravidlá vo vzťahu k smerniciam pre vysielanie vodičov v cestnej doprave. Zároveň sa zabezpečí vykonanie európskeho nariadenia, pokiaľ ide o minimálne požiadavky na maximálne denné a týždenné časy jazdy, minimálne prestávky a čas denného a týždenného odpočinku, ako aj polohy cez tachografy.

Medzinárodná doprava v tranzite cez územie členského štátu nepredstavuje vysielanie. Úprava tiež určuje, ktoré dopravné činnosti majú výnimku z pravidiel vysielania, a to najmä v súvislosti s bilaterálnymi prepravami medzi členskými štátmi EÚ. Kabotážna preprava bude považovaná za vysielanie. Informácie a doklady k vysielaniu sa budú vymieňať cez informačný systém o vnútornom trhu, ktorý je už v súčasnosti využívaný na spoluprácu medzi členskými štátmi a Európskou komisiou.

Novela zákona o cestnej doprave

Rozsah vozidiel a jazdných súprav, ktoré budú v rámci Európskej únie (EÚ) pri preprave tovaru podliehať povinnosti mať licenciu spoločenstva, sa v budúcom roku rozšíri. Vyplýva to z novely zákona o cestnej doprave, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Podľa schválených zmien požiadavky na prístup k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy budú od 21. mája 2022 povinné aj pre prevádzkovateľov, ktorí používajú motorové vozidlá alebo jazdné súpravy na prepravu tovaru v medzinárodnej doprave, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 2,5 tony, ale nepresahuje 3,5 tony.

Z povinnosti mať licenciu európskeho spoločenstva budú naďalej vyňaté všetky prepravy (medzinárodné aj vnútroštátne) vykonávané vozidlami, ktorých celková hmotnosť vrátane prípojných vozidiel nepresahuje 2,5 tony, a vnútroštátne prepravy vozidlami s celkovou hmotnosťou, vrátane prípojných vozidiel, nad 2,5 tony a do 3,5 tony.

Cieľom novely je vykonanie európskeho nariadenia z 15. júla 2020, ktorým sa menia nariadenia z rokov 2009 a 2012 s cieľom prispôsobiť ich vývoju v odvetví cestnej dopravy. Novela upravuje aj podmienky finančnej spoľahlivosti, odbornej spôsobilosti vedúceho dopravy a prevádzkovateľa cestnej dopravy, ktorý prevádzkuje motorové vozidlá alebo jazdné súpravy na prepravu tovaru v medzinárodnej doprave, ako aj kontroly prevádzkovateľov cestnej dopravy, ktoré by mali byť cielene zamerané na podniky so zvýšeným rizikom.

Nové ustanovenia o dobe jazdy a dobe odpočinku, ktoré platia od 20.08.2020

  1. Nariadenie EU č. 561/2206 sa nevzťahuje  na cestnú dopravu( čl.3):
    • vozidlami s maximálnou prípustnou hmotnosťou vrátane každého prívesu alebo návesu, ktorá presahuje 2,5 tony, ale nepresahuje 3,5 tony, ktoré sa používajú na prepravu tovaru, ak sa preprava  neuskutočňuje za poplatok alebo úhradu, ale na vlastný účet spoločnosti alebo vodiča, a ak vedenie vozidla nepredstavuje hlavnú činnosť osoby, ktorá toto vozidlo vedie
    • prepravu materiálu, zariadení alebo strojov, ktoré vodič používa počas svojej práce
    • doručovanie tovaru vyrobeného v rámci remeselnej výroby,  a to iba v okruhu 100 km od    základne podniku a pod podmienkou, že vedenie vozidla  nepredstavuje hlavnú činnosť vodiča a že sa doprava neuskutočňuje za poplatok alebo úhradu;
  2. Prestávka ( čl.7):
    • Vodič podieľajúci sa na vedení vozidla viacerými osobami môže čerpať prestávku v trvaní 45 minút vo vozidle, ktoré vedie iný vodič, za predpokladu, že vodič čerpajúci prestávku nepomáha vodičovi, ktorý vedie vozidlo.
  3. Týždenný odpočinok ( čl.8):
    • V každých dvoch po sebe idúcich týždňoch vodič čerpá najmenej:
    • dve doby pravidelného týždenného odpočinku alebo    ( čiže 45 hod.)
    •  jednu dobu pravidelného týždenného odpočinku a jednu dobu skráteného týždenného odpočinku trvajúcu najmenej 24 hodín.    ( čiže jeden týždeň 24 hod. a ďalší 45 hod.)
  4. Týždenná doba odpočinku sa začne najneskôr na konci šiestich 24-hodinových období od ukončenia predchádzajúcej doby týždenného odpočinku.
  5. Vodič vykonávajúci medzinárodnú prepravu tovaru môže čerpať mimo členský štát usadenia dve po sebe nasledujúce doby skráteného týždenného odpočinku za predpokladu, že vodič vo všetkých štyroch po sebe idúcich týždňoch čerpá aspoň štyri týždenné doby odpočinku, z ktorých aspoň dve sú doby pravidelného týždenného odpočinku.
  6. Ak sa po sebe čerpajú dve doby skráteného týždenného odpočinku , ďalšej dobe týždenného odpočinku musí predchádzať doba odpočinku čerpaná ako náhrada za uvedené dve doby skráteného týždenného odpočinku.
  7. Doby pravidelného týždenného odpočinku ( čiže min. 45 hod.) a každá doba týždenného odpočinku v trvaní viac ako 45 hodín, ktoré sa čerpajú ako náhrada za predchádzajúce doby skráteného týždenného odpočinku, sa nesmú čerpať vo vozidle. Musia sa čerpať vo vhodnom, z rodového hľadiska primeranom ubytovacom zariadení s primeranými zariadeniami na spanie a hygienickými zariadeniami.
  8. Dopravné podniky musia zorganizovať prácu vodičov tak, aby sa vodiči mohli v rámci každého obdobia štyroch za sebou idúcich týždňov vrátiť do operačného centra zamestnávateľa v členskom štáte, v ktorom je zamestnávateľ usadený, kde má vodič obvykle základňu a kde sa začína doba týždenného odpočinku vodiča, alebo sa vrátiť do miesta bydliska vodiča s cieľom stráviť tam aspoň jednu dobu pravidelného týždenného odpočinku alebo dobu týždenného odpočinku v trvaní viac ako 45 hodín čerpanú ako náhrada za dobu skráteného týždenného odpočinku.
  9. Ak však vodič čerpal dve po sebe idúce doby skráteného týždenného odpočinku , dopravný podnik zorganizuje prácu vodiča tak, aby sa vodič mohol vrátiť pred začiatkom doby pravidelného týždenného odpočinku v trvaní viac ako 45 hodín, ktorá sa čerpá ako náhrada
  10. Ak tým vodič neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa za výnimočných okolností tiež     odchýliť od článku 6 ods. 1 a 2 a od článku 8 ods. 2 prekročením denného a týždenného času jazdy o maximálne jednu hodinu, aby sa dostal do operačného centra zamestnávateľa alebo do svojho miesta bydliska na účely čerpania doby týždenného odpočinku.  ( prekročenie dennej a týždennej doby jazdy o 1 hod. – pred týždenným odpočinkom)
  11. Za rovnakých podmienok môže vodič prekročiť denný a týždenný čas jazdy o maximálne dve hodiny, pokiaľ bola bezprostredne pred dodatočnou jazdou vyčerpaná neprerušovaná prestávka v trvaní 30 minút, a to aby sa dostal do operačného centra zamestnávateľa alebo do svojho miesta bydliska na účely čerpania doby pravidelného týždenného odpočinku. ( čiže prekročenie o 2 hod., pred ktorým musí byť čerpaná  prestávka min. 30 min. – po tom musí nasledovať pravidelný týždenný odpočinok – min. 45 hod.)

Celé znenie Nariadenia EU č.561/2006 nájdete: TU

Osvedčenie pre pracovníkov v medzinárodnej doprave

Za účelom urýchlenia cezhraničných kontrol medzi členskými štátmi EÚ odporúčame využívanie osvedčenia pre pracovníkov v medzinárodnej doprave, ktoré vydala Európska komisia a je akceptované vo všetkých štátoch. Osvedčenie je uvedené v prílohe č. 3 oznámenia Komisie o uplatňovaní „zelených jazdných pruhov“ v rámci usmernení pre opatrenia v oblasti riadenia hraníc na ochranu zdravia a zabezpečenie dostupnosti tovaru a základných služieb. Oznámenie Komisie je dostupné pod týmto odkazom vo všetkých jazykoch EÚ. Predmetné oznámenie sa vzťahuje aj na pracovníkov medzinárodnej dopravy, ktorí cestujú na miesto výkonu práce individuálne.

Európska komisia zverejnila aj doplňujúce oznámenie (COM(2020) 685 final) týkajúce sa posilnenia zelených jazdných pruhov s cieľom udržať chod ekonomiky počas druhej vlny pandémie COVID-19 (Green Lanes), v rámci ktorého priamo odkazuje na revidovanú verziu osvedčenia pre pracovníkov v medzinárodnej doprave (príloha 40 k Praktickej príručke EÚ pre príslušníkov pohraničnej stráže – Schengenskej príručky/pôvodná príloha 3 oznámenia), ktorú je možné stiahnuť na stránke Európskej komisie vo všetkých jazykoch členských štátov EÚ (.zip, 4 159 kB), prípadne pod týmito odkazmi:

 

© 2023 Všetky práva vyhradené